Univerzitní centrum Telč láká návštěvníky na mimořádnou letní porci špičkové kultury

Bez popisku

Univerzitní centrum Telč láká návštěvníky na mimořádnou letní porci špičkové kultury

Letošní léto čeká návštěvníky Telče opravdu skvělá kulturní nabídka. Univerzitnímu centru
Masarykovy univerzity se povedlo přeměnit prostory bývalé jezuitské koleje v galerii a
připravit lákavou a ojedinělou nabídku tří špičkových výtvarníků.

Po úspěšném otevření stálé expozice malířky Míly Doleželové v polovině června, se v příštím týdnu nabídka pro návštěvníky Univerzitního centra rozšíří o další dvě instalace, tentokrát ovšem jen dočasné. Po delší době bude veřejně předvedena plastika předního českého sochaře Josefa Klimeše s názvem Každý má právo na vzdělání, původně vytvořenou pro EXPO 1958 v Bruselu. Své obrazy a malby v Telči poprvé představí také pražský malíř Tomáš Kubík. Ten se věnuje hyperrealistické malbě, ve které patří k největším talentům a osobnostem své generace nejen u nás, ale i v Evropě.

Společná vernisáž obou výstav proběhne v prostorách Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči v úterý 11. července od 17 hodin. Hudební program připraví studenti mistrovských kurzů Hudební akademie Telč, jejichž koncert začíná v 19.30.

„Máme v Telči naprosto skvostné prostory, které si doslova říkají o to, aby si do nich našla cestu špičková kultura. A snažíme se o to již několik let.“ říká ředitel Univerzitního centra Jaroslav Makovec, „To, že se nám letos povedlo přivést najednou hned tři úplně výjimečné autory, je částečně náhoda a moc děkuji všem, kteří se o to zasloužili. Ale jak se říká, štěstí přeje připraveným.“ dodává s úsměvem.

„Ať už se vám bude víc líbit Klimeš, Kubík nebo úžasný příběh a obrazy Míly Doleželové, všichni by si zasloužili i samostatnou výstavu. A klidně i v Národní galerii v Praze nebo Brně,“ uzavírá ředitel Makovec.

Letní výstava Tomáš Kubík – výběr obrazů a kreseb

Tomáš Kubík byl již během studia oceněn jako mimořádný talent, když ve druhém ročníku získal Ateliérovou cenu a Cenu rektora AVU (1998) a roku 2000 cenu Ministra školství za mimořádné výsledky v oboru Malba. V témže roce uspěl v soutěži o reprezentativní portrét prof. JUDr. Karla Malého pro portrétní galerii rektorů Univerzity Karlovy v Karolinu.

Jeho obraz Scény z manželského života zakoupila roku 2004 Národní galerie v Praze. Obrazy z jeho první zahraniční výstavy v USA (2002), která získala vynikající recenzi v místním tisku, byly rozprodány do soukromých sbírek.

Více informací, včetně ukázek tvorby, naleznete na stránkách: www.kubikpaintings.com. Výstava je ke shlédnutí v prostorách malé galerie a univerzitní kavárny, a to až do 31. srpna, otevřeno každý den od 9 do 17 hodin, vstupné volné.

Josef Klimeš: Každý má právo na vzdělání

Plastika ak. sochaře Josefa Klimeše “Každý má právo na vzdělání” byla vytvořena v roce 1958 na objednávku československého státu pro Světovou výstavu EXPO 58 v Bruselu. Pro vstupní halu tak vznikla kolekce 7 soch od českých sochařů, absolventů Akademie výtvarných umění, žáků profesora Jana Laudy.

Tato přes čtyři metry vysoká socha se skládá z kovového podstavce, okruží s atomy a dále z centrální plastiky bronzového sousoší. Josef Klimeš svým zpracováním tématu, použitím atomů na oběžných drahách, v podstatě odstartoval styl space age, který se tolik proslavil v šedesátých letech. Tyto motivy se v době vzniku sochy ve světě teprve začaly objevovat, v Československu však byly zcela novátorské.

Soubor soch byl na Světové výstavě oceněn nejvyšším oceněním – medailí Grand Prix.

Po návratu z Bruselu byly sochy vystavovány po celé republice, pak se ale na několik desetiletí ztratily. Až v roce 2015 byly nalezeny plastiky, nebo spíše jejich fragmenty, v Plzni. Josef Klimeš svoji sochu získal a společně se sochařkou Ninou Jindřichovou a Jakubem Jindřichem ji zrestaurovali. Chybějící sousoší (sádrový originál) bylo objeveno na Akademii výtvarných umění v Praze. Do bronzu ho odlil Jiří Šilhan.

Více informací naleznete na stránkách: www.josefklimes.cz. Plastika bude na nádvoří Univerzitního centra přístupná do 31. října 2023 každý den od 9 do 17 hodin, vstupné volné.

V provozu je také stálá expozice Míly Doleželové ve druhém patře Univerzitního centra Telč.
Otevírací doba pro červen–září: úterý až neděle 9:00–17:00
Více informací na www.miladolezelova.eu

vydáno: 3.7.2023

autor: Mgr. Jaroslav Makovec, ředitel UCT
Tel.: 549 491 140
Mob.: 777 119 220
makovec@rect.muni.cz

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info