O malířce

Míla Doleželová

12. listopadu 1922 Prostějov – 30. prosince 1993 Telč

„Dej mně Bože, ať dobře maluju,“ právě tato slova si do svého kalendáříku zapsala malířka a výtvarná umělkyně Míla Doleželová. Na fotografiích, které ji zachycují, vídáme ženu s výraznýma očima, nezaměnitelnými rysy, koudelí vlasů a zvláštně přísnými brýlemi. Z těchto snímků můžeme možná i vytušit, jak byl její vnitřní svět mnohovrstevnatý, a také to, že se vyznačovala jistou vzpurností i odhodláním pokračovat stále dál v cestě za svým velkým snem: být malířkou. 

Míla Doleželová byla nepřehlédnutelná, výjimečná a svébytná osobnost, která do svých obrazů obtiskla vlastní vidění světa, ať šlo o rozsáhlou technicky náročnou olejomalbu, či o drobný grafický návrh poštovní známky. V dobovém kontextu působí zcela neobvykle i jedno z jejích hlavních témat, a to zachycení momentů ze života Romů, s nimiž ji pojilo celoživotní pouto, a malovala je opakovaně. Stejně tak na ni i velmi silně působila křesťanská symbolika a spiritualita, která do jejího díla také výrazně promlouvá.  

Více o malířce a jejím životě

Obrazy, fresky i ilustrace

Umělecký záběr Míly Doleželové byl obdivuhodně široký. Ve své práci se věnovala tvorbě rozměrných nástěnných fresek i návrhům subtilních poštovních známek, grafik nebo knižních ilustrací. Namalovala nesčetné množství olejomaleb. Odhaduje se, že za svůj život vytvořila kolem 1 800 obrazů. Část z tohoto monumentálního souboru byla dokonce vystavena za hranicemi tehdejšího Československa a některá její díla jsou součástí soukromých i veřejných sbírek v různých zemích světa dodnes. Ať už se jedná o Mexiko, Velkou Británii, Francii, Izrael nebo Spojené státy. 

Kde najít díla Míly Doleželové

Fresky

  • freska Láska a Milosrdenství v Jihlavě, v lékárně na Masarykově náměstí.

Ilustrace v knihách

  • ilustrace v knize Vladimíra Miltnera Příběhy bájné Indie
  • ilustrace v romských pohádkách Marie Voříškové Zpívající housle
  • ilustrace v románu bolivijského spisovatele Alcidese Arguedase Bronzové plémě

Obrazy

Ukázky obrazů

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info